Як повідомити про корупцію у Боярській МТГ?
Ви можете залишити відповідне повідомлення, інформація в якому стосується конкретної особи та містить фактичні дані, які можуть бути перевірені, а також підкріплене доказами.
ДО УВАГИ ВИКРИВАЧІВ КОРУПЦІЇ
Відповідно до абз. 20 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII (надалі - Закон) викривач – це фізична особа, яка за наявності переконання, що інформація є достовірною, повідомила про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону, вчинених іншою особою, якщо така інформація стала їй відома у зв’язку з її трудовою, професійною, господарською, громадською, науковою діяльністю, проходженням нею служби чи навчання або її участю у передбачених законодавством процедурах, які є обов’язковими для початку такої діяльності, проходження служби чи навчання.
Таким чином, особа вважається викривачем за сукупності таких умов:
здійснити повідомлення повинна фізична особа (громадянин України, іноземець, особа без громадянства), у якої наявне переконання, що інформація є достовірною;
наведена у повідомленні інформація має містити фактичні дані, що підтверджують можливе вчинення іншою особою корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення, інших порушень Закону, які можуть бути перевірені;
повідомлена особою інформація стала їй відома у зв’язку з її трудовою, професійною, господарською, громадською, науковою діяльністю, проходження нею служби чи навчання або її участю у передбачених законодавством процедурах, які є обов’язковими для початку такої діяльності, проходження служби чи навчання.
Таким чином, у разі відсутності хоча б однієї вищевказаної умови, особа не може вважатися викривачем.
Згідно із ч. 1 ст. 533 Закону права викривача виникають з моменту повідомлення інформації про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону.
Корупційне правопорушення – це діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність (абз. 6 ч. 1 ст. 1 Закону).
Правопорушення, пов’язане з корупцією – це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність (абз. 11 ч. 1 ст. 1 Закону).
Інші порушення Закону – це порушення встановлених Законом вимог, заборон та обмежень, які не підпадають під корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення та за які особа може нести дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
З метою підтвердження факту, що інформація, яку повідомляє особа, стала їй відома у зв’язку з її трудовою, професійною, господарською, громадською, науковою діяльністю, проходженням нею служби чи навчання або її участю у передбачених законодавством процедурах, які є обов’язковими для початку такої діяльності, рекомендуємо додавати до повідомлення відповідні підтверджуючі документи. Зокрема, таким підтвердженням можуть бути копії наказу про призначення на посаду/зарахування на навчання, контракту/договору, трудової книжки тощо.
Водночас, якщо особа повідомляє інформацію, про яку вона дізналась із відкритих джерел (наприклад, з публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), на неї не поширюватимуться права та гарантії захисту викривача, оскільки така інформація є загальнодоступною.
Звертаємо увагу, що законодавство України розрізняє заявників та викривачів. Різниця між ними полягає в тому, що будь-яка фізична особа може повідомити про корупцію, якщо переконана, що відома їй інформація є достовірною. Але за відсутності сукупності умов, визначених Законом, фізична особа є заявником і на неї не поширюються права та гарантії захисту викривача.
Органи, до яких може звернутися викривач із повідомленням (заявою) про корупційні кримінальні правопорушення
Органами досудового розслідування згідно зі ст. 38 КПК України є органи, що здійснюють досудове слідство і дізнання.
Досудове слідство здійснюють:
- слідчі підрозділи:
- органів Національної поліції;
- органів безпеки;
- органів Державного бюро розслідувань;
- підрозділи детективів, підрозділ внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України;
- підрозділи детективів органів Бюро економічної безпеки України.
Дізнання здійснюють підрозділи дізнання або уповноважені особи інших підрозділів:
- органів Національної поліції;
- органів безпеки;
- органів Бюро економічної безпеки України;
- органів Державного бюро розслідувань;
- Національного антикорупційного бюро України.
При поданні заяви (повідомлення) викривачу рекомендується враховувати підслідність відповідних органів досудового розслідування, передбачену ст. 216 КПК України.
Таким чином, за загальним правилом викривач має право звернутися із заявою (повідомленням) саме до вказаних органів досудового розслідування. Однак згідно із ч. 1 ст. 532 Закону викривач самостійно визначає, які канали використовувати для повідомлення про можливі факти корупційних правопорушень або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону.
Органи, до яких може звернутися викривач із повідомленням (заявою) про правопорушення, пов’язані з корупцією
Якщо викривач виявив правопорушення, пов’язане з корупцією, то він може звертатися із повідомленням до:
- Національного агентства;
- Органів Національної поліції;
- Національного антикорупційного бюро України.
Так, відповідно до ст. 255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, що визначені у ст.ст. 1724 – 1729 КУпАП, протоколи про адміністративне правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи органів Національної поліції.
Органи, до яких може звернутись викривач із повідомленням (заявою) про порушення вимог Закону
З повідомленням про порушення вимог Закону викривач може звернутись до органу, в якому він працює, через доступні канали повідомлень або до Національного агентства.
ПОВІДОМИТИ ПРО КОРУПЦІЮ
Викривач самостійно визначає, які канали чи способи використовувати для Повідомлення: поштовим відправленням, повідомленням за телефоном, електронною поштою Боярської міської ради, на особистому прийомі громадян або в інший передбачений Законом спосіб (внутрішні, регулярні або зовнішні канали).
Повідомлення приймаються наступними чином:
- зателефонувавши на номер телефону (063) 512-43-26 (години роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 12.00 та з 12.45 до 17.00 год., у п’ятницю – з 08.00 до 12.00 год. та з 12.45 до 15.45 год.);
- надіславши повідомлення на спеціальну електронну скриньку: botg.antycor@gmail.com;
- надіславши повідомлення на офіційну електронну адресу: boyarka-rada@ukr.net;
- на особистому прийомі працівників, що здійснюється міським головою або уповноваженою особою ВК БМР в адміністративній будівлі Боярської міської ради, яка знаходиться за адресою м. Боярка, вул. Грушевського, 39.
- поштою на адресу Боярської міської ради: 08150, Київська область, Фастівський район, м. Боярка, вул. Грушевського, 39. У разі направлення повідомлення поштою у ньому слід робити позначку такого змісту: «Про корупцію»;
- від викривача особисто до загального відділу ВК БМР, що розташований за адресою: 08150, Київська область, Фастівський район, м. Боярка, вул. Грушевського, 39 (при цьому в реквізитах повідомлення викривач особисто вказує позначку «Про корупцію»).
Варто звернути увагу, щоповідомлення про корупцію може бути анонімним.
Повідомити про корупцію в НАЗК - https://nazk.gov.ua/uk/povidomyty-pro-koruptsiyu/
Роз'яснення та інші матеріали НАЗК щодо викривачів корупції
https://wiki.nazk.gov.ua/category/vykryvachi-koruptsiyi/
ПАМ’ЯТКА
щодо правового статусу, прав та гарантій захисту викривача
Викривач – особа, яка повідомила про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції», вчинених іншою особою, якщо така інформація стала їй відома у зв’язку із її діяльністю, проходженням служби чи навчання.
Важливо!
- викривач – це фізична особа (громадянин України, іноземець, особа без громадянства), яка має переконання,
що інформація є достовірною; - повідомлення викривача має містити інформацію про факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції», тобто такі фактичні дані, що підтверджують можливе вчинення правопорушення та можуть бути перевірені (зокрема, це відомості про обставини правопорушення, місце і час його вчинення, особу, яка його вчинила, тощо);
- інформація стала відома викривачу у зв’язку з його трудовою, професійною, господарською, громадською, науковою діяльністю, проходженням служби чи навчання, участю у передбачених законодавством процедурах,
які є обов’язковими для початку такої діяльності, проходження служби чи навчання.
Викривач має наступні права:
Викривач має наступні гарантії:
- виплата заробітку за час вимушеного прогулу та грошових компенсацій за порушення його трудових прав;
- заборона звільнення чи примушення до звільнення, притягнення до дисциплінарної відповідальності, інших негативних заходів впливу (переведення, атестація, зміна умов праці, відмова у призначенні на вищу посаду, зменшення заробітної плати тощо) або загрозі таких заходів впливу у зв’язку з повідомленням про корупцію