Щорічно 28 липня в світі відзначається Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами.
Цей день запроваджений для підвищення обізнаності про проблему вірусних гепатитів, способи профілактики та лікування, а також зниження рівня стигматизації людей, які живуть з вірусним гепатитом. Основний акцент - на вірусні гепатити В та С, оскільки найбільше смертей (понад 90%) пов'язані саме з ними.
Хронічні вірусні гепатити часто призводять до розвитку серйозних ускладнень, таких як фіброз, цироз печінки та рак печінки. Хронічні вірусні гепатити В та С також пов'язані з низкою позапечінкових проявів. Найскладнішим є те, що в більшості випадків хворі не здогадуються про своє інфікування аж доки хвороба не розвинеться і серйозно не уразить печінку. Лише незначна частина осіб, які інфікуються вірусними гепатитами В та С, мають симптоми гострого захворювання.
Найбільш поширені прояви гострого гепатиту:
астеновегетативний синдром (виражена загальна слабкість, швидка втомлюваність, дратівливість, апатія);
диспепсичний синдром (нудота, блювання, діарея, болі в животі);
зміна кольору сечі (потемніння, сеча кольору пива) та знебарвлення калу;
пожовтіння шкіри, слизових оболонок та склер;
підвищення температури тіла.
Як передається гепатит B і С
Загалом ці типи гепатиту передаються статевим шляхом, при хірургічному та стоматологічному втручанні та при відвідуванні косметологічних закладів. Оскільки на сьогодні велика кількість людей користується цими видами послуг, то вірогідність захворіти на гепатит B і С дуже велика. Існує статистика, що 0,5-1% населення можуть хворіти на ці гепатити. Також гепатит може передатися при використанні загальних побутових речей, таких як манікюрні ножиці або гострі бритви. Тому ці інструменти мають бути індивідуальними.
Також існує 5-7% ймовірності передачі гепатиту від матері до дитини внутрішньоутробно. Тому перед плануванням дитини батьки обов’язково повинні перевіритися на гепатит B і С.
Чи можна взагалі вилікуватися від гепатиту
Від гепатиту B вилікуватися неможливо. Противірусна терапія направлена на зменшення кількості вірусу в організмі до мінімуму, щоб зберегти роботу внутрішніх органів. Вона довготривала (не менше одного року).
Людину з гепатитом C до 95-98% можна вилікувати. Курс лікування може тривати 12 тижнів. Зокрема, донором при здачі крові така людина не може бути, навіть якщо пройшла лікування.
Для попередження інфікуванням гепатитами необхідно три складові: профілактика, вчасне виявлення та лікування
Профілактика гепатитів
Для профілактики важливо знати та впливати на шляхи інфікування вірусного гепатиту. Інфікування вірусами гепатиту В та С відбувається в результаті контакту через пошкоджену шкіру або слизові оболонки з інфікованими рідинами організму (переважно кров), статевим шляхом під час незахищених статевих контактів.
Найкращим методом профілактики від вірусного гепатиту В є вакцинація! Три дози вакцини дають пожиттєвий захист від інфікування. Вакцинуватися від гепатиту В можна в будь-якому віці.
На жаль, вакцинації від вірусного гепатиту С наразі не існує, тому рекомендовані такі методи профілактики:
застосування бар’єрних контрацептивів;
користування засобами разового (шприци, голки, крапельні системи, гінекологічні оглядові дзеркала тощо) та індивідуального (зубні щітки, леза для гоління, контактні лінзи) призначення;
користування засобами індивідуального захисту (рукавички, окуляри, фартухи тощо) при наданні медичної допомоги;
користування стерильним інструментарієм багаторазового призначення (манікюрний, стоматологічний, хірургічний, лабораторний, інструмент для пірсингу, татуажу тощо).
Для раннього виявлення вірусного гепатиту В та С усім рекомендовано хоча б раз на рік пройти тестування. Безкоштовний тест можна зробити, звернувшись до сімейного лікаря, лікаря-інфекціоніста, а також до громадських організацій, що надають послуги зменшення шкоди серед ключових груп населення.
Для того, щоб дізнатися свій ВГ-статус, вам знадобиться 15 хвилин часу та лише крапля капілярної крові.
Час діяти вже зараз: протестуйтеся на вірусні гепатити, відвідайте лікаря й розпочніть лікування у разі позитивного результату тесту .
Будьте здорові!