БФ «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» повідомляє про освітні пільги та можливості відпочинку для дітей – внутрішньо переміщених осіб
ПЕРШОЧЕРГОВЕ ЗАРАХУВАННЯ ДО ЗАКЛАДІВ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ ТА ШКІЛ
Діти з числа ВПО чи діти, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, серед інших пільгових категорій також мають першочергове право на зарахування до державних/комунальних закладів дошкільної та загальної середньої освіти.
Діти з числа внутрішньо переміщених осіб (ВПО) – це діти, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки.
Відповідно пунктів 8, 9 Положення про заклад дошкільної освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.03.03 № 305 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.21 № 86), зарахування дітей до державного (комунального) закладу дошкільної освіти здійснюється керівником такого закладу протягом календарного року на вільні місця у порядку черговості надходження заяв про зарахування. Заява про зарахування подається особисто одним із батьків або іншим законним представником дитини. До заяви про зарахування дитини до закладу дошкільної освіти додаються:
- копія свідоцтва про народження дитини;
- медична довідка, видана відповідно до статті 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», разом з висновком про те, що дитина може відвідувати заклад дошкільної освіти;
- за наявності — копія документа, що підтверджує право на першочергове зарахування дитини (довідка ВПО).
Зарахування дитини здійснюється згідно з відповідним наказом керівника закладу дошкільної освіти.
Відповідно до частини дев'ятої статті 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень забезпечують влаштування дітей у дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади комунальної форми власності.
У разі коли право на першочергове зарахування не підтверджено, дитина зараховується до державного (комунального) закладу дошкільної освіти на загальних підставах.
Також відповідно до пункту 10 статті 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» діти з числа внутрішньо переміщених осіб чи діти, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, які навчаються у закладах дошкільної та загальної середньої освіти незалежно від підпорядкування, типів і форми власності, забезпечуються безкоштовним харчуванням у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
БЕЗОПЛАТНЕ ХАРЧУВАННЯ В ОСВІТНІХ ЗАКЛАДАХ
Відповідно до ч. 10 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод ВПО» діти з числа ВПО чи діти, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, які навчаються у дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладах незалежно від підпорядкування, типів і форми власності, забезпечуються безкоштовним харчуванням.
Для того, аби дитина могла безкоштовно харчуватися в закладах освіти, слід звернутися до адміністрації освітнього закладу та надати копії довідки ВПО дитини чи рішення про встановлення статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів.
І. Хто має право на безоплатне гаряче харчування
Категорії дітей, яким гарантується безоплатне харчування на державному рівні
Право на безоплатне харчування мають наступні категорії дітей, які навчаються в закладах дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) чи фахової передвищої освіти:
- діти-сироти;
- діти, позбавлені батьківського піклування;
- діти з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах (групах);
- діти з малозабезпечених сімей (тобто сімей, які з поважних або незалежних від них причин, мають середньомісячний сукупний дохід нижчий, ніж прожитковий мінімум для сім’ї) та сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям»;
- діти з сімей загиблих (померлих) ветеранів війни та сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, визначених у статтях 10 та 10-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (частина 3 статті 56 Закону України «Про освіту»), зокрема:
- діти померлих учасників бойових дій, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, до закінчення цих закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років;
- діти осіб, які загинули або померли внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі у Революції Гідності, а також сім’ї осіб, яким посмертно присвоєно звання Герой України за громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння Українському народові, виявлені під час Революції Гідності;
- сім’ї осіб, які загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також інші сім’ї. Докладно – у статтях 10 та 10-1 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Відповідно до пункту 4 Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, право на безоплатне харчування мають також:
- діти – внутрішньо переміщені особи;
- діти, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів;
- учні закладів освіти, розташованих на територіях радіоактивного забруднення, а також дітей, евакуйованих із зони відчуження, дітей, які є особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, і тих, що проживали у зоні безумовного (обов’язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення, відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Категорії дітей, які можуть отримувати безоплатне харчування за рішенням органів місцевого самоврядування
Також безоплатно харчуватися мають право й діти інших категорій, визначених законодавством. Крім перерахованих вище категорій дітей, яким на законодавчому рівні встановлено державні пільги на харчування, органи місцевого самоврядування відповідним рішенням можуть визначати також і інші категорії дітей, які можуть отримувати безоплатне харчування (частина 3 статті 56 Закону України «Про освіту»).
Наприклад, за рішенням місцевих рад, в окремих територіальних громадах пільги на безоплатне харчування можуть отримувати також діти захисників та захисниць України, які захищають Україну під час повномасштабної війни, але не мають статусу учасника бойових дій або які не зареєстровані за територією проживання, на якій зареєстрована дитина (рішення Київської міської ради від 23.03.2023 р.).
Досить часто місцеві органи влади встановлюють безоплатне харчування для учнів 1-4 класів.
Зменшення плати за харчування для окремих категорій дітей
Також законодавством визначаються обставини, за яких для батьків може зменшуватися розмір плати за харчування.
Наприклад, розмір плати за харчування в закладах дошкільної освіти зменшується на 50% для батьків, у сім’ях яких троє і більше дітей. При зменшенні на 50 % батьківської плати за харчування дітей у закладах дошкільної освіти нарівні з рідними дітьми враховуються падчерки та пасинки, які проживають у цій сім’ї, якщо вони не були враховані в сім’ї іншого з батьків, а також діти, на яких оформлена опіка у зв’язку зі смертю батьків, позбавленням їх батьківських прав, засудженням до позбавлення волі, включаючи час перебування під слідством або направленням на примусове лікування тощо (пункт 2.3 Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах).
ІІ. Хто має забезпечувати безоплатним харчуванням
Основним документом, який регулює харчування дітей у закладах освіти, є Порядок організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2021 р. № 305.
Відповідно до пункту 4 цього Порядку, для перелічених у попередньому розділі категорій дітей саме засновник (засновники) закладів освіти забезпечують безоплатне гаряче харчування в державних і комунальних закладах освіти за кошти відповідних бюджетів відповідно до встановленого в закладі освіти режиму (кратності) харчування.
Кратність харчування – це скільки разів протягом дня діти організовано харчуються у закладі освіти. Це залежить від типу закладу освіти, віку здобувачів освіти, кількості годин перебування дитини в закладі освіти, наявності пільг.
Рішення ж про надання пільг на харчування іншим категоріям дітей місцеві влади приймають у межах видатків місцевого бюджету.
Відповідно до законодавства кратність харчування в закладах освіти може становити:
- одноразово – сніданок;
- дворазово – сніданок та обід;
- триразово – сніданок, обід та підвечірок або вечеря;
- чотириразово – сніданок, обід, підвечірок, вечеря;
- п’ятиразово – сніданок, другий сніданок, обід, підвечірок, вечеря (пункт 16 Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку).
Відповідальність за планування та організацію харчування в закладах освіти несе засновник (засновники), керівник відповідного закладу, а також постачальник (постачальники) харчових продуктів та/або послуг з харчування (пункт 11 Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку).
Режим харчування учнів, що проживають у сім’ях і харчуються за власні кошти, визначає керівник відповідного закладу освіти та медичний працівник, який перебуває в штаті такого закладу або закладу охорони здоров’я, що здійснює медичне обслуговування закладу освіти відповідно до заяви учнів чи їх батьків, з урахуванням функціональних можливостей їдальні (пункт 6 Порядку надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від обкладення податком на додану вартість).
Заклади дошкільної освіти (дитячі садочки)
Відповідно до пункту 8 Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, вартість харчування в закладах дошкільної освіти переглядають і встановлюють засновник (засновники) таких закладів щороку відповідно до норм харчування з урахуванням режиму харчування в закладі освіти.
Відповідно до пункту 17 згаданого Порядку, в закладах дошкільної освіти режим харчування залежить від режиму роботи закладу.
Вартість безоплатного гарячого харчування в закладах загальної середньої освіти та інших закладах освіти, що провадять освітню діяльність на певному рівні (рівнях) повної загальної середньої освіти також встановлюють засновник (засновники) таких закладів щороку відповідно до норм харчування з урахуванням режиму (кратності) харчування.
Пільгові умови оплати харчування дітей у закладах дошкільної освіти для багатодітних та малозабезпечених сімей та інших груп, які потребують соціальної підтримки, надаються за рішенням органу місцевого самоврядування коштом місцевого бюджету (частина 5 статті 35 Закону України “Про дошкільну освіту”).
Заклади загальної середньої освіти (школи, гімназії тощо)
У закладах загальної середньої освіти денної форми навчання за рішенням педагогічної ради заклад може звільнити від плати за харчування вихованців груп продовженого дня (у відсотках чисельності групи за списком): 10 – у повному обсязі; 15 – на половину вартості. Заклад загальної середньої освіти може прийняти рішення про звільнення у повному обсязі від плати за харчування не більш як 25% чисельності групи за списком учнів, які проживають у пришкільних інтернатах (пункт 5 Порядку надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від обкладення податком на додану вартість).
Облік здобувачів освіти, що забезпечуються безоплатним гарячим харчуванням, веде класний керівник/вихователь, який щодня (сьогодні на завтра) надає відповідну інформацію відповідальній особі та уточнює її зранку поточного дня (пункт 4 Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку).
БЕЗКОШТОВНЕ ОЗДОРОВЛЕННЯ ТА ВІДПОЧИНОК
Відповідно до постанови Кабміну № 462 від 09 травня 2023 р. діти, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки мають можливість відпочити в дитячих оздоровчих таборах «Артек», «Молода гвардія» та інших дитячих закладах вищої категорії, що розташовані в карпатському регіоні.
Батькам/законним представникам такої дитини, які мають встановлений мобільний застосунок «Дія», повідомлення про можливість отримання допомоги на оздоровлення /відпочинок надійде автоматично. Ті ж, хто не встановив застосунок, мають отримати повідомлення про цю можливість від органів соцзахисту за місцем обліку як ВПО телефоном або поштою.
Кабінет міністрів України постановою від 09 квітня 2024 р. № 385 розширив список категорій дітей, які зможуть отримати безкоштовні путівки в «Артек». Для цього було змінено Порядок використання коштів, передбачених у держбюджеті для організації оздоровлення та відпочинку дітей, які потребують особливої уваги та підтримки.
У Міжнародному дитячому центрі «Артек», основна частина якого зараз розміщується в закарпатському регіоні, безоплатно зможуть оздоровитися ще більше дітей, які потребують особливої соціальної уваги і підтримки.
До переліку категорій дітей, які отримують безоплатні путівки до Артеку, на 2024 рік додалися ще три:
- Діти учасників бойових дій, зокрема і добровольців, визначених у пунктах 19–24 частини 1 статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;
- Діти загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, визначених у частині першій статті 10-1 цього ж Закону;
- Діти, зареєстровані як ВПО, які отримують допомогу на проживання ВПО.
Як і минулого року, у 2024 році безоплатні путівки також надаватимуть таким дітям:
- Діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування;
- Рідні діти батьків-вихователів або прийомних батьків, які проживають в одній прийомній сім’ї чи ДБСТ;
- Діти з малозабезпечених сімей;
- Діти, один з батьків яких загинув, пропав безвісти або помер від поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, отриманого в зоні проведення АТО, здійснення заходів національної безпеки і оборони, відсічі і стримування російської збройної агресії в Донецькій та Луганській областях, зоні бойових дій.
Першочергово оздоровлюватись в Артеку зможуть:
- діти-сироти,
- діти, позбавлені батьківського піклування,
- рідні діти батьків-вихователів і прийомних батьків,
- діти-ВПО, які перемістилися з регіонів активних бойових дій та окупованих територій.
До ДПУ "МДЦ "Артек" направляються діти віком від 6 до 18 років.
СОЦІАЛЬНА СТИПЕНДІЯ
Відповідно до статті 43 Закону України «Про фахову передвищу освіту» та статті 44 Закону України «Про вищу освіту» діти з числа ВПО та діти, які проживають у населених пунктах на лінії зіткнення та які навчаються у закладі фахової передвищої, вищої освіти, мають право на соціальну стипендію до закінчення навчання у закладі освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 р., на підставі поданої до керівника навчального закладу заяви.
Для отримання цієї стипендії такі студенти повинні відповідати ще й таким умовам:
- навчатися за державним замовленням («бюджет») на денній формі навчання (у разі здобуття фахової передвищої освіти допускається дуальна форма навчання);
- бути молодшими 23 р. та включеними до рейтингу успішності;
- не перебувати в академічній відпустці;
- не мати академічної заборгованості, незадовільних результатів навчання.
Для отримання соціальної стипендії необхідно звертатися до до закладу освіти за місцем їх навчання із заявою в паперовій або електронній формі
Після надходження заяви з додатками уповноважена особа, призначена керівником вищого навчального закладу формує на кожного студента (курсанта), який звернувся за призначенням соціальної стипендії, особову справу. Завірена копія особової справи в десятиденний строк з дня звернення студента (курсанта) передається до органу соціального захисту населення за місцезнаходженням відповідного вищого навчального закладу або його структурного підрозділу, що має статус юридичної особи.
Орган соціального захисту населення в п’ятиденний строк з дня отримання завіреної копії особової справи вносить відомості про студента (курсанта), який має право на отримання соціальної стипендії, до інформаційної бази даних про студентів (курсантів) закладів фахової передвищої та вищої освіти шляхом формування персональної облікової картки.
ПЕРШОЧЕРГОВЕ ПОСЕЛЕННЯ ТА ЗНИЖКА НА ПРОЖИВАННЯ В СТУДЕНТСЬКИХ ГУРТОЖИТКАХ
Студенти-ВПО мають право на першочергове поселення до гуртожитків. Окремі заклади освіти також надають знижку при оплаті проживання.
Відповідно до Порядку та умови надання державної цільової підтримки деяким категоріям громадян для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти: затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2016 р. № 975, дітям, зареєстрованим як внутрішньо переміщені особи до закінчення закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, які навчаються за денною формою навчання, державна цільова підтримка на проживання в учнівських та студентських гуртожитках надається у вигляді:
- безоплатного проживання в учнівських гуртожитках - для учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти;
- проживання у студентських гуртожитках з пільговою оплатою у розмірі, визначеному закладом фахової передвищої або вищої освіти в установленому законодавством порядку, але не більш як 50 відсотків граничного розміру плати за проживання у студентських гуртожитках відповідного типу закладу освіти - для студентів закладів фахової передвищої або вищої освіти, курсантів невійськових закладів фахової передвищої або вищої освіти за умови, що такі особи не отримують допомогу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 26, ст. 1418).
Інформацію про це можна отримати в приймальній комісії закладу вищої освіти або безпосередньо у коменданта гуртожитку.
ПІЛЬГОВИЙ КРЕДИТ НА НАВЧАННЯ
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 673 від 29 серпня 2018 р. діти з числа ВПО та діти, які проживають у населених пунктах на лінії зіткнення, які зараховані на навчання «за контрактом» у заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти можуть отримати пільговий кредит для здобуття освіти на підставі відповідної угоди.
Кошти для пільгового кредитування передбачаються:
- у державному бюджеті - МОН для оплати послуг з підготовки кадрів у закладах вищої освіти державної та приватної форми власності;
- у місцевих бюджетах - обласним, Київській міській держадміністраціям для оплати послуг з підготовки кадрів у закладах професійної (професійно-технічної) освіти державної та комунальної форми власності, закладах фахової передвищої освіти державної форми власності, що мають статус окремої юридичної особи і фінансуються з обласних бюджетів або бюджету м. Києва, а також у закладах фахової передвищої та вищої освіти комунальної форми власності.
Для того, аби скористатися такою можливістю слід подати письмову заяву приймальній комісії закладу освіти.
Приймальна комісія закладу освіти на підставі письмової заяви вступника, за результатами складення вступних випробувань та з урахуванням положень пункту 1 цього Порядку приймає рішення щодо його зарахування до закладу освіти з оплатою навчання за рахунок пільгового кредитування.
Реєстр одержувачів пільгового кредиту затверджується керівником закладу освіти на навчальний рік.